דורון גלעזר

עורכים(טלוויזיה וקולנוע), עיתונאים.

דורון גלעזר

רזומה

דורון גלעזר הוא אחד מן העורכים הבולטים ביותר בעיתונות הישראלית בשלושת העשורים האחרונים. גלעזר, נולד ב-1952 בשכונת אפקה בתל-אביב, למד בבית הספר היסודי "אלחריזי" בתל ברוך, בתיכון 'אליאנס' ברמת אביב ומדעי המדינה ופילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים. בהמשך השלים תואר ראשון בהיסטוריה. בין השנים  1978-1973 היה גלעזר דוברן של תנועות השמאל 'מוקד' ו'שלי' בכנסת ובהסתדרות. הוא פרש מפעילות פוליטית בעקבות עליית הליכוד לשלטון ב-1977.

 

גלעזר החל את דרכו העיתונאית במהלך שנות השמונים בשבועון הירושלמי 'כל העיר', שהחל מ-1989 רכש בהנהגתו כעורך ראשי מוניטין ארצי של כלי תקשורת איכותי, לוחם, אמיץ וליברלי. באמצע שנות התשעים מונה לעורך הראשי של 'רשת שוקן' מקבוצת 'הארץ'. אחר כך מונה לערוך את שבועון סוף השבוע של 'ידיעות אחרונות' '7 ימים', שבו פורסמו בתקופתו מספר רב של תחקירים מהדהדים, בעיקר בתחומי השחיתות השלטונית והקשר בין הון לשלטון, ביניהם התחקירים הראשונים על משפחת נתניהו ("פרשת עמדי" ו"תיק שרה"). השבועון חשף באותה תקופה גם שורה של מחדלים צבאיים ובטחוניים. אחד מהם היה התחקיר זוכה פרס סוקולוב על הסרטן בקרב לוחמי השייטת, בעקבות צלילות האימונים בקישון. לאחר כהונה מוצלחת בת 4 שנים ב-7 ימים, מונה גלעזר לסגן העורך הראשי של 'ידיעות אחרונות', והאחראי על כלל המגזינים בעיתון.

 

בתחילת שנות האלפיים פרש גלעזר מידיעות אחרונות, פנה לקריירה טלוויזיונית, וכיהן במשך שבע שנים כעורך ראשי של תכנית התחקירים 'עובדה עם אילנה דיין'. גלעזר שינה את מן היסוד את מתכונת התוכנית, וביסס אותה מעתה ואילך על נבחרת של כתבים-כוכבים ועיתונאים-חוקרים.  בתקופתו חזרה עובדה לייצר מספר רב של תחקירים, ביניהם זו שעסקה בהשתלטות עולם הפשע על סוכנות הדוגמניות 'רוברטו',  פרשת סרן ר' ופרשת פריניאן, תחקיר שהביא להחלפתו של מפכ"ל המשטרה משה קראדי. באותה תקופה פורסם גם תחקירו של עמרי אסנהיים על הניסויים באנתרקס ביחידות המיוחדות, תחקיר שעורר סערה ציבורית והביאה להקמת ועדת חקירה. 

 

בסוף 2007 מונה גלעזר, יחד עם רות יובל, לעורכים ראשיים משותפים של העיתון 'מעריב' במקום העורך הקודם אמנון דנקנר. השניים קיבלו עיתון במצב תפעולי, עיתונאי וכלכלי ירוד, אבל הצליחו, בעזרת שורת רפורמות, לקצץ את הפסדיו של העיתון (מגרעון של חמישה מיליון שקל לחודש לגרעון של מיליון שקל אחד בלבד), לבלום את הירידה בתפוצה, ולשפר את רמתו ואיכותו של העיתון. כמו כן, שינו גלעזר ויובל שינו את הקו המערכתי בעיתון, שתמך בתקופתם בעצמאות בית המשפט העליון ובשמירה קנאית על זכויות הפרט ונאבק נגד השחיתות השלטונית ועבירות הצווארון הלבן. גלעזר ויובל התפטרו לאחר כשנתיים בתפקיד, בגלל סירובם להיענות לדרישות הדיקרטוריון לפטר מאה עובדים, כדי לאזן סופית את תקציבו של העיתון. גלעזר גם כיהן באותה תקופה כיו"ר ועדת העורכים של העיתונים היומיים, הגוף המייצג של העיתונים כלפי הממשלה.  

 

בשנים האחרונות היה גלעזר חבר מועצת העיתונות, חבר הנהלת פסטיבל "דוקאביב", יועץ לגופי תקשורת ומרצה לעיתונות חוקרת במכללה האקדמית תל אביב-יפו ובמכללת נתניה. כמו כן היה שותף, יחד עם דוד דרעי ורות יובל, ליצירת הסרט "סאלח, פה זה ארץ ישראל", החושף את הדרך שבה הורחקו בשנות החמישים והששים עולי צפון אפריקה לעיירות הפיתוח הנידחות. גלעזר ויובל היו אחראים לעבודה על התחקיר ההיסטורי בסרט, תחקיר שחשף את התנהלותם של ראשי המדינה והסוכנות כלפי העולים באותה תקופה. "סאלח, פה זה ארץ ישראל" עורר הדים רבים, וזכה בפרס הסרט הטוב ביותר לשנת 2017 בתחרות פורום היוצרים הדוקומנטריים. הסרט זכה גם בפרס הבימוי והתחקיר בפסטיבל דוקאביב.

 מקצוע:

עיתונאי, עורך ויוצר דוקומנטרי

השכלה:

תואר ראשון בהיסטוריה כללית באוניברסיטה העברית (בהצטיינות)

ניסיון מקצועי

2015-  2018      יוצר, תסריטאי ועורך תוכן (יחד עם דוד דרעי ורות יובל) של הסדרה והסרט "סאלח, פה זה ארץ ישראל" (פרס התחקיר והבימוי בפסטיבל דוקאביב 2017 ) על פרויקט פיזור האוכלוסייה והקמת עיירות הפיתוח בשנות החמישים והששים.

2010 -  2015     מרצה לתקשורת בחוג לתקשורת במכללת נתניה (2011-2012) ובבית ספר למדינה וממשל במכללה האקדמית תל-אביב-יפו (2014-2015)

                     עריכת תוכן, ייעוץ עריכתי וכתיבת תסריטים: ספרים, סרטים וסדרות דוקומנטריות

2009 - 2007      עורך ראשי משותף של העיתון 'מעריב'

2007- 2002      עורך ראשי, תכנית התחקירים 'עובדה', ערוץ 2

2002 - 2001     סגן עורך ראשי של העיתון 'ידיעות אחרונות'

2001 - 1997     עורך ראשי, מוסף '7 ימים', 'ידיעות אחרונות'

1995- 1994      עורך ראשי 'רשת מקומוני שוקן', קבוצת 'הארץ'

1994-  1988     עורך ראשי 'כל העיר', ירושלים

1987- 1984      עורך חדשות וסגן-עורך 'כל העיר', ירושלים

1982- 1984      עוזר במאי בסרטים עלילתיים

1978-1980       מורה דרך להיסטוריה של ירושלים, מכון "יד בן-צבי", עריכה לשונית בכתבי עת

1978-1974          דובר תנועת השמאל  'מוקד' והסיעה בכנסת ו'דובר תנועת השמאל של"י