שמואל וילוז'ני

שחקנים(שחקנים), שחקנים, הרצאות(מרצים ומנחים), סדנאות(מרצים ומנחים).

שמואל וילוז'ני

קומיקאי, שחקן ובמאי

וילוז'ני נחשב לאבי סצנת הסטנד-אפ שפרחה בישראל החל מאמצע שנות ה-80. יש המספרים כי הוא טס לניו יורק ושם צפה באדם עומד באחת הכיכרות ומציג בפני העוברים והשבים באופן קומי. וילוז'ני הוקסם ממופע הרחוב ועם חזרתו לישראל החל להופיע במופעי סטנד-אפ שופעים בהגיגים פרועים, דבר שנחשב לחדשני בזמנו. הוא הקים יחד עם בן זיידל את המועדון "קאמל קומדי קלאב" בתל אביב בו התקיימו מופעים שונים בפורמט זה ושם התגלו סטנדאפיסטים צעירים.

לאחר שעלו סטנדאפיסטים צעירים בולטים, החל וילוז'ני להמעיט בהופעות הסטנד-אפ ולהשתתף בעיקר בהצגות בתיאטרון וכשחקן מסך.

 

בתיאטרון

וילוז'ני שיחק בשורה של הצגות, ואף ביים מספר הצגות. עם תפקידיו בתיאטרון הבימה נמנים: סבסטיאן ב"הלילה השניים עשר", הורציו ב"המלט", שניהם מחזות מאת שייקספיר, וולר ב"הקמצן" של מולייר, דייוויד ב"מחילה", טרופלדינו ב"משרתם של שני אדונים" (הצגה שהצליחה מאוד וזיכתה אותו בשבחי הביקורות), "הכתובה" וההצגה "אבנים בכיסים". בתיאטרון הספרייה ברמת גן גילם, בין השאר, את ג'ימי פורטר ב"הבט אחורה בזעם" מאת ג'ון אוסבורן ואת מר סליק, בהצגה בשם זה. בתיאטרון באר שבע שיחק את אוברון ב"חלום ליל קיץ" ואת אנטיפולוס מאפזוס ב"קומדיה של טעויות". במהלך שנות ה-90 ביים הצגות לתיאטרון הבימה כמו: "שניים עשר המושבעים", "המפקח בא", "גט 4 TWO" בכיכובו של שלמה וישינסקי והצגת יחיד שלו בשם "יהודי בחושך", העוסקת ביהודי מאנוסי ספרד.

ב-2003עבר לתיאטרון הקאמרי, לאחר 9 שנות פעילות בתיאטרון הבימה. בקאמרי השתתף בהצגה "פרק ב'" מאת ניל סיימון ובבימויו של אלון אופיר ובהמשך גם ב"מכתבי אהבה", "אחורי הקלעים", וב-2006 השתתף ב"יתוש בראש", לצד לימור גולדשטיין. בשנת 2009 שיחק במחזה הטרגי "לארץ המובטחת" יחד עם קרן מור, ובקומדיה "כסף עובר ושווא" מאת ריי קוני, לצד אלון דהן וקרן מור. בשנת 2010 עלה עם הקומדיה "אסיר בלב העיר" מאת ניל סיימון ובבימויו של אלון אופיר בתיאטרון הקאמרי.

 

בקולנוע ובטלוויזיה

הסרט האחרון בו שיחק וילוז'ני הוא "סוכריות" של הבמאי יוסף פיצ'חדזה, שם גילם את קלאוזנר, ראש תאגיד ממתקים ישראלי.

כמו כן השתתף וילוז'ני בשמונה סרטי קולנוע, רובם משנות ה-80. הוא זנח את הקריירה הקולנועית שלו בראשית שנות ה- 90 למען עיסוקים אחרים, בעיקר לטובת התיאטרון. סרטו הראשון נקרא "הפנימיה" (1983) בו שיחק לצד אלון אבוטבול, וב "עדות מאונס" (1984) לצד אורי גבריאל ואושיק לוי. סרטו השלישי היה "השיגעון הגדול" (1986) בו שיחק לצד ענת וקסמן, דב נבון וספי ריבלין. ב-1987שיחק תפקיד ראשי כצעיר ניצול שואה בסרט "תל אביב-ברלין" ובתפקיד משני ב"לא שם זין", סרט שהתבסס על ספרו של דן בן אמוץ. ב-1992 השתתף בסרט "אישה זרה" שלמיכל בת אדם. ב-1995 הפיק סרט תעודה בשם "אבא'לה בוא ללונה פארק", אותו ביימה ניצה גונן, שעוסק במערכת היחסים המורכבת שלו, כבן הדור השני לשואה, עם אביו ניצול השואה ומתאר את המסע שערכו יחדיו לאושוויץ. בטלוויזיה הייתה לוילוז'ני פינת סטנד-אפ בתוכנית "זהו-זה" בשם "מקום בעמידה". הוא השתתף בסדרה הקומית "צה"ל 1" משנת1997. הנחה את תכנית הטיולים "זמן גליל" בערוץ 10. ב-2002 השתתף בסרט הטלוויזיה "שתי דקות מפאראדיס" בבימויו של דני סירקין. ב-2003 השתתף בסדרה הקומית היומית "צימרים" בערוץ הראשון. שנתיים לאחר מכן השתתף בעונה השנייה של סדרת הדרמה "לתפוס את השמיים", וכמו כן הנחה את תכנית הסאטירה "פקקים" בערוץ הספורט. ב-2007 גילם צייר במשבר נפשי שנכנס לקשר עם צעירה בסדרה "מסכים" ושיחק בסיטקום לילדים "בילי" בערוץ ג'טקידס.

בשנת 2009 הופיע במיני-סדרה "תמיד אותו חלום" בערוץ הוט 3. בשנים 2008-2010 שיחק בסדרת הדרמה "עד החתונה" בדמותו של איתן, סופר שבוגד באשתו ועובר לגור עם סופרת צעירה. בדצמבר 2011 עלתה העונה השלישית של "חצויה", שם שיחק את מני המפיק. ב-2012 שיחק בסרט "חתולים על סירת פדלים". בשנת 2013השתתף בסדרה הקומית "בלתי הפיך" לצד עדי אשכנזי בערוץ 2 וכן החל להגיש לצד יעקב כהן את תכנית האירוח והבידור "מחר שבת" בערץ הראשון.

הוא משתתף בערוץ הקבלה עם הרב מיכאל הרטמן בסדרת שיחות על ספר תהילים.