נועה ידלין

סופרים ומשוררים, הרצאות(מרצים ומנחים), מרצים ומנחים.

נועה ידלין

כלת פרס ספיר לספרות 2013 על ספרה רב המכר בעלת הבית

מבחר הרצאות:
1.        חדר משלה
איך נראה יום-יום של סופר? מתי מוצאים זמן לכתוב? האם יש באמת דבר כזה, "השראה"? מהיכן לעזאזל חוצבים את הרעיונות? הרצאה מרתקת החושפת את אחורי הקלעים של המעשה הספרותי: החל משלב הרעיון, דרך שלבי הכתיבה והעריכה וכלה בחוויה המורכבת של היציאה לאור – החשיפה בתקשורת, הביקורות, חנויות הספרים, ריטואל שבוע הספר ומפגשים יוצאי דופן עם קוראים.
2.        תפקיד חייו
האם ניסיון החיים של הסופר רלוונטי ליצירת ספרות טובה? האם סופר גבר יכול לכתוב כאישה ולהפך? האם סופרת חילונית יכולה להציב גיבור דתי במרכז רומן פרי עטה? מהם גבולות הדמיון וההמצאה, והיכן עובר הגבול בין תעוזה יצירתית וחוצפה?  
3.        סופר, לא סתם
מה תפקידו של סופר בחברה? לשנות את המציאות? לשקף אותה? האם יש לו בכלל תפקיד? האם יש דבר כזה, אמנות לשם אמנות, או שמא כל ספר וכל ספרות הם גם בבחינת קריאה לפעולה? אילו מגבלות, אילוצים ואג'נדות מוטלים על הסופר בבואו אל המקלדת? האם הוא חופשי באמת?


מתוך הביקורות על "בעלת הבית":
·         "רוצו לקנות" (אברהם בלבן, הארץ ספרים)
·         "ידלין היא אלופת ישראליות ידועה ומהנה. היא יודעת לקחת את מה שכולם מכירים מכל אינטראקציה יומיומית ולפרק את זה כך שמרכיבי הפתולוגיה יהיו גלויים לעין כל. זה הדי-אן-איי שלנו, ואצל ידלין הוא מתפרק לסלילים צבעוניים ומענגים של הומור מחודד וקודר" (רן בן נון, "ידיעות אחרונות")
·         "אחד הקולות המבטיחים בספרות העברית... ספר מאתגר ומושחז של סופרת אינטליגנטית, חכמה ולא מתחנפת. שווה מאוד לקרוא את הספר הזה"(הגר ינאי, גלי צה"ל)
·         "ספר מעולה" (עמרי הרצוג, הארץ ספרים)
·         "הסאטירה של ידלין, השנונה ומשוננת, אינה אטומה להסתננותם של רחשי לב רכים, ליריים. משוקעת בה סקרנות אנושית של הסופרת, והסקרנות הזו, אגב, סקרנותם של כותבי הפרוזה הטובים, אינה רק כישרון אמנותי אלא גובלת בסגולה מוסרית" (אריק גלסנר, "מבקר חופשי")
·         "ספר אמיץ. הכתיבה של ידלין חדה, הדיאלוגים שנונים, ישירים, והיא לא מוותרת לאף אחד... מי שמחפש יותר מעוד סתם דרמה משפחתית – זהו הספר עבורו" (אודי מקסימוב, "מקור ראשון")
·         "כותבת מצחיקה וחכמה. מומלץ" (יונתן יבין, גלי צה"ל)
·         "סופרת שנונה מאוד, המטפלת בקצפת של החברה הישראלית" (ירון אביטוב, "זמן ירושלים")
·         "מעלה את הרף הישראלי של ספרות המתח והדרמה... ידלין מותחת קו דק מאוד בין דרמה לרצח אופי, בין שיגעון לשכל חריף"" (יחזקאל נפשי, "ישראל פוסט")

לביוגרפיה של נועה ידלין >>