דב אלבוים

סופרים ומשוררים, מגישים(טלוויזיה וקולנוע), הרצאות(מרצים ומנחים).

דב אלבוים

דב אלבוים

נושאי ההרצאה:
1.       אבות ואמהות, נביאים ונביאות

2.       מסע להתגלויות סיני סדרת הרצאות על עשרת-הדברות

3.       נושאים מקראיים נוספים:

מגדל בבל:  שפה אחת ודברים אחדים

עם סגולה, עם בחירה, עם קדוש: גזענות יהודית או ייעוד של תיקון

אתונו של בלעם: העין המשנה את המציאות

4.       הרצאות סביב חגים ומועדי ישראל:

הימים הנוראים: מעגלים של תיקון, התחדשות ולידה מחדש

הימים הנוראים: תשובה ושיבה ושובבות

חנוכה: עיניים עצומות לרווחה – על הרגע בו נפתחות העיניים מחדש

טו בשבט: על "עץ החיים" ועצי השדה

פורים: על חופש, חיפוש ותחפושות

פסח וליל הסדר: לזכור כדי שנוכל לשכוח

ספירת העומר: המסע מעלה אל המורדות

שבועות: על מתן תורה ופרשנות אישית

שבועות: מתמר ועד רות המואבייה

חודש אלול

5.    הסיפור של הספירות – מבוא לתורת הספירות בקבלה ובחסידות - סדרת מפגשים המיועדת לחסרי רקע בתחום הקבלה המעוניינים לפתוח את לבם והבנתם לתפיסת עולם שונה ורחבה מאוד שהתפתחה בתרבות היהודית לדורותיה. נשתדל ליצור הכרות פשוטה אך מעמיקה לספרות הזוהר והסוד מן הזוית של עשר הספירות והמשמעויות השונות שלהן. נצעד במורד הספירות, דרך הכתר החוכמה והבינה, נתרכז בלב התפארת, ומשם נרד ליסוד ואל סוד המלכות.

6.    ארבעה שנכנסו לפרדס: מסע בין המיסטיקה לכפירה [סדרה בת 4 הרצאות] - האגדה התלמודית מספרת על "ארבעה שנכנסו לפרדס", ארבע דמויות של גדולי חכמה התלמוד שיצאו לעבר מסע מיסטי לגילוי סודות האלוהים. הראשון, רבי עקיבא, "נכנס בשלום ויצא בשלום". השני, בן עזאי, "הציץ ומת". השלישי, בן זומא, "הציץ ונפגע". הרביעי, אלישע בן אבויה המכונה "אחר" – "קיצץ בנטיעות", זאת אומרת, הפך לכופר. זוהי סדרה בת 3-4 הרצאות המיועדת לקהל הרחב ובה יתאר הסופר דב אלבוים את המסע האישי של כל אחת מהדמויות הללו ותפיסת האמונה והכפירה שלהם. זהו דיון על ארבעה סוגים ואופנים של יחסים בין אדם לאלוהים כאשר לכל אחד גישה ייחודית לו הנשענת על אירועי חייו וההיסטוריה האישית שלו. כמו כן, עוסקת הסדרה בדרכם האמונית של חכמי התלמוד הגדולים וההשפעות שלהם על המסורת היהודית לדורותיה.

7.       שאלות על יהדות – מפגשי הגות עם דב אלבוים

8.       מנהיגות, משבר וצמחיה – המודל של התנ"ך – סדרת הרצאות:

קין והבל: רוח וחומר ומה שביניהם, אברהם: פורצי דרך וכשלונותיהם, יצחק: ממשבר לצמיחה, יעקב: מסע בין האמת והשקר, יוסף: על חלומות, חולמים והדרך להגשמתם, משה, מרים, שלמה, שאול, אליהו הנביא.

9.       סדרת הרצאות שנתית על פרשות המקרא - הסופר דב אלבוים קורא מחדש את פרשות המקרא לפי סדר פרשת-השבוע. במהלך השנה, אחת לשבועיים, ירצה דב אלבוים על נושאים מהותיים העולים מפרשות השבוע השונות ומרכיבות פסיפס האמונות והדעות בעם היהודי. "הפרשה" תציג פרשנות מזוית חדשה ורעננה לסיפורי המקרא, החל מעלילות בראשית ועד לעלילות בני ישראל בדרכם לארץ כנען. קריאה זו תנסה לעסוק בפרשת השבוע כולה, על מאפייניה היחודיים ומתוך ההקשר הרחב של תולדות הפרשנות היהודית למקרא. מדובר בקריאה ייחודית שפיתח דב אלבוים בעשור האחרון ובאה לידי ביטוי בספריו השונים: "חיי עם האבות" ו"מסע בחלל הפנוי" ובמאמרים רבים בעיתונות ובכתבי-עת מחקריים. במסגרת קריאה זו נעזר אלבוים בסוגי פרשנות שונים של המקרא, החל מהפרשנים המסורתיים כגון, מדרש, תלמוד וקבלה, ועד למפרשים מודרניים וחילוניים בני זמננו.

10.   הרצאות על ספרות וספרים: מ"זמן אלול" ועד ל"מסע בחלל הפנוי" – מסעות בחברה הישראלית.

בספריו יוצא אלבוים למסע אמיץ ומרתק בחייו הפרטיים ובנבכי החברה הישראלית. החל מספרו "זמן אלול", בו יצר אלבוים דמות של גיבור שהוא בן לחברה החרדית – בחור ישיבה, המוציא לאור את עולמם המיוחד של בני הישיבות, דרך "חיי עם האבות", בו יוצא אלבוים למסע של זהות בדמות ה"צבר", ועד "למסע בחלל הפנוי", בו מציג אלבוים את מסעותיו הרוחניים בספרות הקבלה והחסידות. ההרצאות תעסוקנה בדרך הספרותית של אלבוים, בה הוא מתאר תהליך של חיפוש זהות יהדות וישראל אותנטית ומרתקת.

לביוגרפיה של דב אלבוים >>