אירית רוזנבלום

הרצאות(מרצים ומנחים).

אירית רוזנבלום

עו"ד אירית רוזנבלום

הרצאה בנושא :

משפחה היא דינאמיקה של יחסים בין הפרט לזולת  – על מהפיכת הזוגיות והמשפחה החדשה

כללי

ההרצאה עוסקת בשאלה כיצד עבר התא המשפחתי שינוי כל כך דרמטי ממבנה מסורתי, מונוגמי וקבוע בן 1000-2000 שנה ויותר, לתא משפחתי רב פנים; משפחות חד הוריות, משפחות חד מיניות, בני זוג ידועים בציבור, שותפים להורות שאין ביניהם קשר אינטימי, ילדים הנולדים באמצעות פונדקאות, ילדים שנולדים מתרומות זרע או ביצית וכד'.

אחדים סבורים כי התא המשפחתי עומד בפני סכנה אמיתית, הוא מאבד את יציבותו ומתפרק ואולי מסכן בכך את החברה כולה.

בעוד, אחרים חשים חירות מלאה לנוע בין זוגיות אחת לאחרת וחירות מלאה לתזמן את  הזוגיות וההורות שלהם ומבחינתם השינוי הוא בלתי נמנע ובעיקר לטובת האדם.

על כל אלה, מתווספות, בשנים האחרונות הטכנולוגיות החדשות בתחום הפריון, אשר מאפשרות יצירת ילדים במעבדות, בבחינת "הינדוס" המשפחה במקום שהיה בלתי אפשרי בעבר. השינויים הללו  מעוררים שאלות מוסריות, פילוסופיות, פסיכולוגיות ומשפטיות ואיתם חששות ופחדים עצומים.  האם יש לנו את הכלים להתמודד עם השינוי? לאן כל זה מוביל?

על מה נדבר;

 

היסטוריה של המשפחה – תאור המהלך הכרונולוגי  של השינוי, כיצד הביאה המהפיכה התעשייתית לשינוי תפיסת המשפחה.

פילוסופיה של המשפחה – המעבר מתפיסות דתיות לחילוניות מגישה אובייקטיבית לגישה סובייקטיבית. מדקארט עד ג'וליה קריסטבה ועמנואל לוינס.

 דמוגרפיה של המשפחה והיבטים סוציולוגים-  שינוי במבנה הפנימי של המשפחה. חברה המשתעבדת לנורמות שלה ואיננה זוכה לחידוש מעמידה עצמה בסכנה, של התפרצות אלימה.


המדע - הטכנולוגיות הרפואיות, מאפשרות לתכנן, ליצור ולתזמן את ההיריון, ההולדה ובית הגידול של כל רך נולד, אלו השפעות תהיינה ל"הנדסת" התא המשפחתי וההורות על עתידנו המשפחתי.


החוק והמשפט – תפקידו של הכלי המשפטי כמשקף מציאות ולא כיוצר מציאות.

 

פירוט;

הסדרי זוגיות מתקדמים וההפרדה הטבעית בין, אהבה, מין ויחסים  – ידועים בציבור, בני זוג מאותו מין, נישואי תערובת,  .

הסדרי הורות מתקדמים ללא תלות במערכות היחסים בין ההורים. שותפות הורית, רב הוריות, הורות בדרך של אימוץ, הורות באמצעות פונדקאות, שימוש בטכנולוגיות הפריון.

פרקטיקות משפטיות ככלי לעיצוב השינוי – כניסתם של מוצרים משפטיים, המתקשרים עם מבנים בירוקראטיים וחקיקה מיושנת ומתגברים על מחסומי השיטה.