רענן שקד

עיתונאים, עורכים(טלוויזיה וקולנוע), הרצאות(מרצים ומנחים).

רענן שקד

רענן שקד


נושאי ההרצאה:

1. "מה עשה לנו ערוץ 2 – ומה הוא ממשיך לעשות?"
סיפור השינוי הגורף שעברה מדורת השבט הישראלי עם כניסת ערוץ 2 והטלוויזיה המסחרית לחיינו. איך הפכה הממלכתיות הישנה של ערוץ 1 לממלכתיות חדשה, ואיך התפוררו כל ההיררכיות שהכרנו, הכל הפך לבידור, הווליום הפך היסטרי ואחיד, ונולדו לנו – יחד עם הטלוויזיה החדשה – גם פוליטיקה חדשה, תרבות חדשה וסאטירה חדשה ומרוככת.
כולל הקרנות קטעי וידאו מתוך העשור הראשון של ערוץ 2 וקטעי סאטירה ובידור רבים.


2. " העיתונות הכתובה: איך זה קרה לנו?"

מנקודת מבטו של בעל טור: איך הלך לאיבוד הטון האישי והייחודי בעיתונות, איך הפכו הסיפורים הרכילותיים והפליליים למנה העיקרית, והאם ואיך אפשר להירפא מזה.
כולל הקרנת קטעים מתוך סרטי תעודה ישראלים.


3. "של מי הרייטינג הזה לעזאזל?"
האם הרייטינג הוא חזות הכל? האם הוא אכן משקף את טעמו האמיתי של הציבור הישראלי? האם "מסעודה משדרות" אכן קיימת – ואם כן, עד כמה צריך להתחשב בה? בערוצים המסחריים יגידו לכם שרייטינג הוא הכל; אז למה אתם לא מוצאים את עצמכם בתוך תרבות הטלוויזיה שמייצג הרייטינג? ומה קדם למה: התוכניות גורפות הרייטינג, או רצון הצרכנים בתוכניות האלה?


4. "אני חושב משמע אני מאמין לתקשורת"
איך משמשים כלי התקשורת הממוסדים – כולל כולם – כלי בידי השלטונות על מנת לשמור על האזרחים במצב פאסיבי ולמנוע ערעור של ממש על האידיאולוגיה השלטת? והאם אנחנו מסוגלים להיחלץ מהמטריקס התקשורתי שסביבנו?
יותר מזה: האם התקשורת משקפת את מה שקורה באמת, או רק את מה שנוח לה?

כולל הקרנת קטע מהסרט "באולינג לקולומביין"


5. "אני ואני ואני: כתיבה אישית בעידן הפייסבוק והבלוגים"

כל מה שתמיד רציתם לדעת על כתיבת טור אישי מצליח, פרובוקציות בכתיבה, תחזוקת טור משבוע לשבוע, אירגון מחשבות לטור, וגם: עשרת הקלישאות שמוכרחים להימנע מהן בכתיבה אישית.

שקד החל את הקריירה העיתונאית שלו כששירת בביטאון חיל הים. התגורר בעבר בסן פרנסיסקו וניו יורק במשך שלוש שנים, השלים תואר שני בארצות הברית, עבד עבור ה-CNN וכתב למעריב טור שבועי בו תיאר את החוויה האמריקאית. במשך שנים אחדות שימש כעיתונאי ועורך ב"עיתון תל אביב" ו"זמן תל אביב" ובהמשך כמבקר טלוויזיה ב"מעריב" וב"ידיעות אחרונות".

שקד נמנה עם צוות פיתוח התוכן של אתר האינטרנט ynet בטרם עלה לאוויר, ולאחר עלייתו הקים וערך את אשכול התרבות באתר. בהמשך עבר לשמש כסגן עורך המוסף "7 ימים" ב"ידיעות אחרונות" וכמבקר הטלוויזיה היומי של העיתון. באוגוסט 2007 קיבל לידיו את עריכת המוסף היומי "24 שעות", ממנו פרש בנובמבר 2009.

במשך השנים כתב את הספרים "החלום האמריקאי - מדריך למשתמש", "ועכשיו להתחתן" ו"תגיד אבא". במשך כשלוש שנים הגיש את תוכנית הרדיו "מבקר בשישי" בגלי צה"ל. כיום הוא גם מלמד בבית הספר לעיתונאות כותרת. בנוסף, יצר יחד עם גיא מרוז את סדרת הדוקו-ריאליטי "איפה הכסף" עבור שידורי קשת, ערוץ 2, ויחד עם התסריטאית והמחזאית סיגל אבין את הקומדיה "בלתי הפיך" עבור שידורי רשת, ערוץ 2.
שקד נשוי ואב לבן ולבת, מתגורר בתל אביב.