רתם איזק

עיתונאים, הרצאות(מרצים ומנחים), מרצים ומנחים.

רתם איזק

3 הרצאות שעושות סדר בראש

עיתונאית, בעלת טור אישי ויוצאת "האח הגדול VIP"

ב 3 הרצאות שעושות סדר בראש

 

(1) "נא להתנהג בהתאם" (או: למה לנו פמיניזם עכשיו?)

בהרצאה מרתקת על הכוח שלנו לעצב מחדש את הריאליטי שלנו - על המסך ובחיים האמיתיים, תוך אימוץ נקודת מבט אישית וביקורתית, פיתוח אהבה עצמית והצבת גבולות חדשים.

מה זה פמיניזם? כיצד מכתיבה לנו המציאות תסריט ידוע מראש בהתאם למין שלנו ולמה אנחנו חייבות (וחייבים) להכניס שוויון לא רק לריאליטי בטלוויזיה, אלא לריאליטי של החיים?

הרצאה של רתם איזק - עיתונאית, בעלת טור אישי במגזין ״את״ ושורדת העונה האחרונה של ״האח הגדול VIP״ - על היום שבו גילתה שהיא פמיניסטית, על מה זה אומר בכלל להיות פמיניסטית ועל הדרך האישית שלה בתכנית הריאליטי הגדולה בישראל. בהרצאה ישולבו קטעים מתוך התכנית שדרכם נדון ביחסים בין גברים לנשים, בדימוי גוף, בתכונות ויכולות המיוחסות לגברים אל מול כאלה המיוחסות לנשים (ואולי לא בצדק), בכוחו ההרסני של ה״שיימינג״ ובצורך שלנו להיות ביקורתיים, גם כשאנחנו צופים בתכנית ריאליטי שמתיימרת ״לנקות לנו את הראש״.

מי מכתיב לנו איך ״להתנהג בהתאם״? מה קורה למי שחורג מהכללים? והאם זו מציאות שצריך לשמור או לשנות? והאם הגיע הזמן שכולנו נצהיר בגאון שאנחנו פמיניסטים ופמיניסטיות?

 

(2) "לא תופסות מקום" על הגוף שלנו כמקור של בושה וכוח

למה כל כך חשוב לנו להיות רזים? מתי הרזון הפך ל"אופנתי"  ומי מרוויח מזה שאנחנו לא אוהבים את עצמנו מספיק? איך נחזור לאכול בשמחה וברצון במקום להיות עבדים של משטר הרזון?  שיחה פתוחה על המציאות שגורמת לנו לשאוף לתפוס כמה שפחות מקום בעולם ועל מודל השלמות שהפך למחלה עולמית. האם זהו העולם שאנחנו מאחלים לעצמנו ולקרובינו? ואיך נוכל לעשות שינוי?  על דימוי גוף, הפרעות אכילה והמסלול לאהבה עצמית.

למה כל כך חשוב לנו להיות רזות? מתי הרזון הפך ל"אופנתי" ומי מרוויח מזה שאנחנו לא אוהבות את עצמנו מספיק? שיחה פתוחה על המציאות שגורמת לנו לשאוף לתפוס כמה שפחות מקום בעולם. האם זהו העולם שאנחנו מאחלות לעצמנו? איך נוכל לעשות שינוי? איזה מודלים נשיים מוצגים בפנינו במדיה? ואיזה מודלים מתאימים לנו באמת?

אספר את הסיפור האישי שלי על הפרעות האכילה שמהן סבלתי בתיכון ועל התהליך שעברתי בכדי לצאת מהן - תהליך יומיומי עם מכשולים לא מעטים, חלקם אף צצו בתכנית הריאליטי ״האח הגדול VIP״. במסגרת ההרצאה נצפה בקטעים מהתכנית שבהם עולות סוגיות של משקל, יופי וטיפוח, ותכונות שליליות שעדיין מיוחסות לבעלות משקל עודף.


(3)          "בושה לך" - (או: על הקלות הבלתי נסבלת של ה״שיימינג״ - השפלה ברשת)

בזמנים שבהם לכולנו יש מקלדת ואנחנו משתמשים באצבעות קצת יותר מאשר בלשון קל לנו להגיב לכולם. לפעמים אלה אנשים שאנחנו מכירים, ולפעמים אלה אנשים שפגשנו לראשונה ברשת החברתית או על מסך הטלוויזיה. המסך אמנם מפריד בינינו, אבל על הרגשות שלנו קצת קשה להוריד מסך. מתי עוברות התגובות שלנו את הגבול? מתי הן מתחילות להיות מסוכנות? מתי חופש הביטוי שלנו מסכן את האדם שמצדו השני של המסך?

במפגש נדבר על הקלות הבלתי נסבלת של האלימות ברשת דרך ניסיוני האישי כעיתונאית וכבוגרת תכנית ריאליטי, תכנית שכאילו הופכת את המשתתפים בה ל״בלתי חדירים״ (כשההפך הוא הנכון) תוך הצגת הצד המאוד מכוער של המקלדת עם טוקבקים ״נבחרים״; על המגזרים השונים הסובלים מאלימות ברשת (כפי שהציג ״דו״ח השנאה״ של קרן ברל כצנלסון באוגוסט האחרון(, על מילים שניתזות ללא מחשבה תחילה ועל מקרים שהלכו מקש אחד רחוק מדי

 

לביוגרפיה של רתם איזק >>