שבתי בנדט

הרצאות(מרצים ומנחים), מרצים ומנחים, עיתונאים.

שבתי בנדט

עיתונאי ומרצה

אודות שבתי בנדט |

עיתונאי בוואלה! חדשות בעבר לענייני חרדים ויהדות וכיום כתב השטחים של האתר. נולד בתל אביב למשפחה דתית לאומית, בין מקימי המאחז הבלתי חוקי הראשון בשומרון, למד בישיבת עוד יוסף חי בשכם והפך לחסיד חב"ד. לאחר כעשר שנים, כחסיד מן השורה, החל תהליך של שינוי, ובסיומו הפך לחלוני והחל בקריירה עיתונאית. במהלך הקריירה העיתונאית עסק בהרחבה בנושאים ובעולמות מהם הגיע (התנחלויות, הציבור הדתי לאומי והחרדי) דרך נקודת המבט הכפולה של מי שחיי בשני העולמות.

ההרצאות של שבתי מציעות מבט מבפנים של מי שחי כחלק מהקהילה הדתית והמתנחלית יחד עם נקודת מבט ביקורתית וחוקרת של מי שמסקר היום את התחומים האלו כעיתונאי.

 

קהילת האנוסים בציבור החרדי 2015 |

בשקט בשקט קבוצות סגורות ודיסקרטיות של חרדים, יוצאים בשאלה, או כאלה שנמצאים בשלב ביניים בין העולמות – בונים לעצמם עולם מקביל בו יוכלו לתת דרור לרעיונותיהם ולקיים אורח חיים שיש בו משני העולמות. קהילת אנוסים אחת לא תדע על קיום של קהילה אחרת והחברים בהם יקפידו על אורח חיים פומבי חרדי גם אם בפרטיות ביתם הם ינהגו כחילוניים גמורים. התופעה נסתרת כמעט לחלוטין מעייני הציבור הרחב למרות, שעל פי הערכות הקהילה מהווה כיום כשליש מהציבור החרדי.

בהרצאה מתגלה למאזין עולם חדש ולא מוכר שנמצא על קו התפר בין החילוניות לחרדיות, עולם של מסכות וכפילויות שנמצא במאבק הישרדותי, כלכלי וחברתי. ההרצאה עוסקת במניעים ליציאה החוצה אך גם בסיבות לבחירה של רבים כל כך לנהל אורח חיים כפול ולעיתים קרובות להסתיר את זהותם החדשה אפילו ממשפחתם הקרובה.

 

השסע החרדי ישראלי לאן |

בשנים האחרונות אנחנו עדים להגעה לנקודת רתיחה בשסע ארוך השנים בין הציבור החרדי למדינת ישראל. הציבור החרדי נאבק בכל חקיקה או נסיון לשנות את הסטטוס קוו בכל מה שקשור למערכת היחסים של הקהילה החרדית עם המדינה אך גם, ובאותה עוצמה, על עצם דמותה של המדינה.

מה רוצים החרדים בשורה התחתונה? מה ההשפעה שיש למאבקים שמנהל הציבור החרדי על חיי היומיום של הציבור הרחב? מדוע הם נאבקים על שליטה במערכות ממלכתיות כמו הרבנות הראשית למרות שהם לא מסתמכים עליהם בשום עניין הלכתי ומקיימים מסגרות פרטיות מבית מדרשם?

ההרצאה חושפת את מאחורי הקלעים של המאבקים מכותרות העיתונאים, על מנת לפצח ולהבין מה באמת רוצה כל צד ולאן כל זה מוביל אותנו.

 

סיפור חיי והמעבר מהצד הדתי אידיאולוגי לחיים חילוניים |

במשך 40 שנות חיי חיפשתי לא מעט את קולי הייחודי בעולם. במשך שנים למדתי והתעמקתי בגוונים שונים של התורה ובדרכיה השונות כדי למצוא את דרכי. השאלות ניכרו בי לאורך כל הדרך וכנראה זאת הייתה חלק מהסיבה שגם בעולם הדתי הייתי חסר מנוחה וחיפשתי את דרכי, עד שהבנתי שלא אוכל למצוא תשובות במסגרת הדת והאמונה ולבסוף חזרתי בשאלה. למרות שילדי וגרושתי נשארו דתיים אנחנו מצליחים לנהל יחסי משפחה טובים ולתת מקום לכל גוון שמצוי במרקם המשפחתי. מעולם ההתנחלויות ולימוד התורה עברתי לעולם התקשורת ולסיקור ביקורתי אך גם אמפתי, של העולמות מהם הגעתי. לעיתים אני מוצא את עצמי משמש כגשר בין העולמות ולעיתים דווקא נקודת מבטי האישית מעוררת כעס כמי שהגיע מבפנים והיום רואה את הדברים בצורה ביקורתית.

בהרצאה, דרך סיפור חיי הייחודי אני מנסה לחשוף את הקהל לתהליכים, לשאלות ולקשיים שליוו אותי בכל נקודה בדרך, וזאת מבעד לנקודת המבט שלי היום כמי שהצליח לעשות את המעבר לעולם החילוני אך נשאר עם רגל אחת, חשובה ואוהבת, בפנים.

אל המאחז הראשון בגדה הגעתי כאבא צעיר, חדור באידאלוגיה ולהוט לחבר בין אמונתי הדתית והלאומית ועל מנת להגשים, יחד עם משפחתי, את מה שנראה לנו אז כתמצית העשייה היהודית. לחיים במאחז יש קסם שרבים לא מבינים – תחושה חלוצית, בקהילה מאוד קטנה ותומכת, חיים פשוטים ומלאי משמעות.

מהר מאוד מצאתי את עצמי הופך לדמות משמעותית בהנהגה ובהובלה של המאחז, בעבודה צמודה עם ההנהגה האידאולוגית-דתית והמעשית של מפעל ההתנחלויות. כמו רבים מסביבי האמנתי שעבור גאולת הארץ מותר לעקוף את החוק, להתעמת עם רשויות המדינה והצבא, וכל זאת מתוך תפיסת עולם ברורה, שאנחנו יודעים מה הכי טוב ונכון עבור עם ישראל.

יחד עם תהליך היציאה בשאלה החלו גם להתערר היסודות של צדקת הדרך המוחלטת שהייתה לי לגבי ההתיישבות ביהודה ושומרון. ככל שהעמקתי בעבודתי העיתונאית בתחום התמונה הלכה ונהייתה קשה יותר אך הקשרים האישים והחיבור למקום השאירו אצלי תמיד נקודת מבט מורכבת לגבי אותו ציבור ואמונתו הבלתי מתפשרת בצדקת הדרך.

 

  חיי הפלסטינים בגדה |

האוכלוסייה הפלסטינית בגדה חייה עשרות שנים תחת שלטון צבאי כאשר כל חייל צעיר שעומד מולם במחסום מהווה עבורם ברגע אחד את הרשות המחוקקת, המבצעת והשופטת. הקמת ההתנחלויות הפכה את התמונה לקשה ומורכבת יותר, כאשר החיכוך בין שתי האוכלוסיות, שחיות בתא שטח אחד ותחת מערכת חוק נפרדת לחלוטין, הפכה לכמעט בלתי נמנעת.

ההרצאה תעסוק בעיקר בחיי היומיום של פלסטינים החיים לצד ההתנחלויות הישראליות - קשיי הפרנסה, התנועה וההישרדות במציאות חיים תחת שלטון צבאי. ההרצאה תחשוף את המאזין לנקודת מבטם של הפלסטינים על המצב הפוליטי היום בתוך החברה הפלסטינית וביחס לישראל, את ההבדלי הדורות בין המבוגרים שעבדו ומכירים את ישראל על גווניה, לצעירים שמעולם לא נפגשו עם ישראלים שאינם חיילים, ולצורת המאבק השונות והגישות הפוליטיות הקיימות כיום בגדה.

 

 

·         רוב ההרצאות מלוות בחומרים ויזואליים.

·         אורכה של הרצאה בין שעה לשעה וחצי לפי רצון המזמין.

·         ניתן לבנות הרצאה ייחודית על פי דרישת המזמינים ולחקור את כל אחד מהנושאים שהוצגו במסמך בהתאם לנקודת המבט הרלוונטית לקהל המאזינים.

לביוגרפיה של שבתי בנדט >>